מרכז לחדשנות בלמידה

Innovative Learning Center

מדע - תעשייה - חדשנות

Science - Industry - Innovation

תארים מתקדמים

מידע למועמדים

תואר שני

תואר שלישי

מסלולי הלימוד

תואר שני במדעי המוח

תואר שני במדעי המוח

מסלולי הלימוד

לתארים מתקדמים במדעי המוח

תואר שני במדעי המוח

התכנית לתואר שני מחקרי (MSc) במדעי המוח

הכשרת סטודנטים לביצוע מחקר בין תחומי במדעי המוח:

 • חשיפה לשיטות מדידה מתקדמות במגוון תחומים.

 • העמקת ידע בתחומי מחקר מסוימים בחקר המוח.

 • בחירה במעבדה למאסטר מבין מעבדות מחקר השייכות לביה"ס סגול ב-8 פקולטות שונות ו- 17 בתי החולים המסונפים.

 • מלגה מוגדלת ופטור משכר לימוד

אודות התכנית

תכנית הלימודים במסלולים לתואר שני בבית הספר סגול למדעי המוח הינה ייחודית מאחר והיא מציעה קורסים בתחום המוח הניתנים במספר פקולטות בקמפוס ובכך כוללת מגוון של נושאים ממדעי מוח: החל ברמה המולקולרית, דרך הרמה המערכתית ועד לנוירוביולוגיה חישובית, התנהגות וקוגניציה. מנחי עבודת התואר השני בתכנית הם חברי הסגל של בית הספר הנמצאים בפקולטות השונות.

מטרת התכנית

להכשיר סטודנטים למחקר בשניים או בשלושה מתחומים אלו על מנת שיוכלו לבצע מחקר בין תחומי במדעי המוח.

אוכלוסיית היעד

התכנית לתואר שני מחקרי מיועדת לסטודנטים שסיימו תואר ראשון במדעי המוח, מדעי החיים, רפואה, מדעים מדויקים, הנדסה, פסיכולוגיה ובלשנות. בוגרי תכניות הלימודים לתואר ראשון עם הדגש במדעי המוח באוניברסיטת תל אביב או תכניות דומות באוניברסיטאות אחרות יוכלו להגיש מועמדות ללא לימודי השלמה.

מועמדים המגיעים מרקע שונה (מדעי החיים, מדעים מדוייקים, רפואה, הנדסה, פסיכולוגיה, כלכלה, פילוסופיה ובלשנות) יידרשו ללמוד לימודי השלמה, על פי תכנית שתותאם לכל אחד אישית.

במסגרת התוכנית מוצעים שלושה מסלולים:

המסלול המחקרי

המסלול מיועד לסטודנטים המעוניינים להמשיך ולהתמחות בתחומי המחקר הבסיסי בחקר המוח. מחקר זה עתיד מחקר זה עתיד לתרום רבות להבנה בסיסית של פעילות המוח מהרמה המולקולרית ועד לרמה הקוגניטיבית, לפיתוח ושכלול של מכשור ביו-רפואי,  הבנה ומעורבות בפיתוח תרופות למחלות מערכת העצבים כגון אלצהיימר, פרקינסון ו ALS ומידול מתמטי של תהליכים מורכבים החל מתנועת חלבונים ועד לתהליכי למידה וקבלת החלטות. 

מסיימי המסלול יוכלו להשתלב במוסדות להשכלה גבוהה ובמכוני מחקר, בעבודה בתחום ההיי-טק במחקר ובפיתוח של בינה מלאכותית וממשק אדם-מכונה, בתעשיות בעלות טכנולוגיות מתקדמות, במוסדות לרפואה, בתעשיות ביוטכנולוגיות, בחברות אלקטרוניקה ועוד. קורסי החובה יציגו בפני הסטודנטים את המושגים ושיטות המחקר העיקריות כמו גם את חזיתות המחקר הנוכחיות בחקר המוח. סמינר המחקר יעדכן את הסטודנטים בתחומי המחקר העכשוויים וקורסי שיטות המחקר יאפשרו לסטודנטים להיחשף לשיטות עבודה מתקדמות במגוון תחומים. קורסי הבחירה יאפשרו לסטודנטים להעמיק ידע בתחומי מחקר מסוימים בחקר המוח ויכינו אותם לעבודה בתכנית המחקר הספציפית.

מהלך הלימודים לתואר "מוסמך אוניברסיטה" במסלול המחקרי

במהלך השנה הראשונה תינתן אפשרות לסטודנטים לבצע עד שתי רוטציות (בנות 3 חודשים כל אחת) בשתי מעבדות של ביה"ס סגול למדעי המוח. במהלך הרוטציה יצטרפו סטודנטים לפרויקט מחקר במעבדה וילמדו את שיטות המחקר בהם משתמשים במעבדה שנבחרה (ללא קרדיט) ויבצעו פרוייקט מחקר מקוצר.

בחירת מנחה לעבודת המאסטר

על הסטודנט לבחור מנחה, חבר סגל של ביה"ס סגול למדעי המוח, לעבודת גמר ולקבל את אישורו בכתב לנושא העבודה לאחר ביצוע הרוטציות לקראת סוף הסמסטר השני ללימודיו, לפני תחילת המבחנים. ניתן לבחור מנחה גם בלא לבצע רוטציות.

סטודנטים יוכלו לסיים את עיקר שמיעת הקורסים בשלושה סמסטרים ועליהם להגיש את עבודת הגמר בתום הסמסטר הרביעי.

בתום הסמסטר השני ללימודים בתכנית על הסטודנטים להגיש דו"ח אמצע, שיהווה בסיס לכתיבת עבודת המסטר. במידה ועל הסטודנט להשלים שיעורים במסגרת דרישות קדם, הלימודים ייערכו כלימודי השלמה.

המסלול לחישוביות עצבית ומידול מוחי

המסלול מיועד לסטודנטים שסיימו תואר ראשון במדעי המוח, הנדסה ומדעים מדוייקים, אשר מעוניינים להיחשף או לעסוק במחקר חישובי בתחום מערכת העצבים. המסלול עונה על צורך הולך וגובר בתחום החישובי במדעי המוח, שעובר מהפך בשנים האחרונות והאספקטים החישוביים בו הופכים למרכזיים יותר ויותר.

מהלך הלימודים לתואר "מוסמך אוניברסיטה" במסלול לחישוביות עצבית ומידול  מוחי

במהלך השנה הראשונה תינתן אפשרות לסטודנטים לבצע עד שתי רוטציות (בנות 3 חודשים כל אחת) בשתי מעבדות של ביה"ס סגול למדעי המוח. במהלך הרוטציה יצטרפו סטודנטים לפרויקט מחקר במעבדה וילמדו את שיטות המחקר בהם משתמשים במעבדה שנבחרה (ללא קרדיט) ויבצעו פרוייקט מחקר מקוצר.

בחירת מנחה לעבודת המאסטר

על הסטודנט לבחור מנחה, חבר סגל של ביה"ס סגול למדעי המוח, לעבודת גמר ולקבל את אישורו בכתב לנושא העבודה לאחר ביצוע הרוטציות לקראת סוף הסמסטר השני ללימודיו, לפני תחילת המבחנים. ניתן לבחור מנחה גם בלא לבצע רוטציות.

סטודנטים יוכלו לסיים את עיקר שמיעת הקורסים בשלושה סמסטרים ועליהם להגיש את עבודת הגמר בתום הסמסטר הרביעי.

בתום הסמסטר השני ללימודים בתכנית על הסטודנטים להגיש דו"ח אמצע, שיהווה בסיס לכתיבת עבודת המסטר. במידה ועל הסטודנט להשלים שיעורים במסגרת דרישות קדם, הלימודים ייערכו כלימודי השלמה.

המסלול הקליני Clinical Neuroscience

מסלול חדש, ייחודי, פורץ דרך וראשון מסוגו בארץ, שנפתח בשנה"ל תשע"ז. המסלול מיועד לסטודנטים אשר מעוניינים לשלב מחקר בסיסי ומחקר קליני בתחומי מחלות מערכת העצבים. המחקר יכול להתבצע בבתי החולים ובשיתוף עם חברות תרופות בהנחיית חבר סגל מהקמפוס במסגרת המסלול יוכשרו הסטודנטים בהבנה מעמיקה יותר של מחלות מערכת העצבים ובעריכת מחקר קליני. הם ייחשפו לשיטות קליניות, מחלות נוירולוגיות וכלים לבדיקה ומעקב אחר מחלות. כחלק מהכשרתם ייפגשו הסטודנטים עם מטופלים בעלי מחלות נוירולוגיות ופסיכיאטריות עם מאפיינים שונים. המפגש עם חולים שונים בדרגות שונות של חומרת מחלה יאפשר לסטודנטים הבנה מעמיקה בתחום, אשר תוכל לשאת פרי בתכנון וביצוע מחקרים בהמשך.
תכנית הלימודים במסלול הקליני מתבססת על הקורסים הבין תחומיים של ביה"ס וקורסים ייעודיים בנושא וייחודיותה בכך שהיא מאפשרת לסטודנטים מפגש בלתי אמצעי עם חולים במחלות ודרכי טיפול אפשריות.
התכנית מחולקת לשני נדבכים השזורים זה בזה: הנדבך העיוני – בו נרכש הידע התיאורטי בתחום מדעי המוח בכלל ובתחום הקליני בפרט; הנדבך המעשי – בו נפגשים פנים אל פנים עם חולים.

מהלך הלימודים לתואר "מוסמך אוניברסיטה" במסלול הקליני

 • משך הלימודים לתואר "מוסמך אוניברסיטה" הינו ארבעה סמסטרים.
 • עם תחילת לימודיו בתכנית על הסטודנט לבחור מנחה, חבר סגל אקדמי של ביה"ס סגול מקמפוס אוניברסיטת תל אביב.
 • עד סוף שנת הלימודים הראשונה על הסטודנט להחליט האם ברצונו לצרף מנחה נוסף, חבר סגל באוניברסיטת תל אביב, בדרגת מרצה בכיר ומעלה, מאחד מבתי החולים המסונפים לאוניברסיטת תל אביב, ולקבל את אישור המנחה/ים בכתב לנושא העבודה.
 • סטודנטים יוכלו לסיים את עיקר שמיעת הקורסים בשלושה סמסטרים ולהגיש את עבודת הגמר בתום הסמסטר הרביעי.
 • במידה ועל הסטודנט להשלים שיעורים במסגרת דרישות קדם, הלימודים ייערכו כלימודי השלמה.

מבנה התכנית

 • משך הלימודים: שנתיים.
 • היקף הלימודים בתכנית: 30 ש”ס.
 • פטור מקורסי חובה יינתן על סמך לימודים קודמים, אולם קורסי בחירה בהיקף דומה יילמדו במקום קורס החובה.
 • במשך כל תקופת הלימודים בתכנית, הסטודנטים חייבים להשתתף ולהרצות בסמינר התכנית ובמפגשים השנתיים.
 • בשנה הראשונה ילמדו הסטודנטים בתכנית יום אחד בשבוע באחד מבתי החולים המסונפים לאוניברסיטת תל אביב.

תנאי מעבר

 • המעבר לשנה השנייה מותנה בקבלת ציון ממוצע של 85 לפחות.
 • לסטודנטים תינתן אפשרות להמשיך למסלול לדוקטורט ישיר במדעי המוח בסוף השנה הראשונה.
 • התנאי למעבר למסלול דוקטורט ישיר: על הסטודנט/ית לסיים 20 ש"ס במהלך השנה הראשונה בציון ממוצע של 90  ולעבור בחינת כשירות למסלול ישיר לדוקטורט במדעי המוח.

מלגות

סטודנטים בתכנית יקבלו מלגת קיום מוגדלת למשך כל תקופת הלימודים הרשמית (שנתיים). המשך המלגה משנה לשנה יהיה מותנה בדו"ח אמצע, אשר יוצג על ידי הסטודנט ובהמלצה מן המנחה. וועדת המאסטר הבית הספרית תהיה ממונה על חלוקת המלגות.

איך מתקבלים?

תנאי רישום וקבלה לאוניברסיטה

תנאי קבלה לתכנית

יכולים להגיש מועמדות מועמדים תלמידים מצטיינים שקיבלו תואר "בוגר" בציון משוקלל של 88 לפחות. הוועדה היחידתית הבין-תחומית רשאית לשקול זימון לראיון וקבלת מועמדים בעלי ציונים נמוכים מ- 88 (אך גבוהים מ- 85) בהתאם להישגיו המיוחדים של המועמד: יכולת חשיבה יצירתית ובין תחומית, הצגת יכולות מיוחדות, ידע או תכנון המחקר (על סמך הראיון ו/או ההמלצות).

יכולים להגיש מועמדות תלמידים מצטיינים שקיבלו תואר "בוגר" בציון משוקלל של 82 לפחות, בוגרי תואר ראשון בתחומים: הנדסה, מדעי המחשב, פיזיקה ומתמטיקה

 • בעלי תואר ראשון במדעי המוח מאוניברסיטת תל אביב יוכלו להתקבל לתכנית ללא לימודי השלמה.
 • בוגרים מצטיינים מתחומים אחרים יידרשו ללמוד קורסי השלמה, אשר יותאמו אישית לכל סטודנט.
 • הקבלה לתכנית תהיה לאחר ראיון קבלה עם הוועדה היחידתית הבין-תחומית, אשר תבחר את המועמדים המתאימים ביותר.
 • מועמדים שטרם סיימו תואר ראשון יתקבלו במעמד שלא מן המניין, ויהיו חייבים להשלים את כל חובותיהם ולהיות זכאים לתואר ראשון תוך חצי שנה מתחילת שנת הלימודים.
 • מועמדים שיידרשו ללימודי השלמה של 10 ש"ס או יותר יירשמו במהלך הקיץ ללימודי השלמה ויחוייבו לסיים את כל קורסי ההשלמה בציון ממוצע 85 לפחות, כתנאי להגשת מועמדות ללימודים בשנה הבאה.
 • למועמדים ללא רקע מחקרי מומלץ להצטרף לאחת המעבדות לביצוע פרויקט מחקרי במהלך תקופת ההשלמות טרם הגשת המועמדות

לתואר שני מהיר - יכולים להגיש מועמדות תלמידים הלומדים באחת התכניות לתואר ראשון במסגרת בית הספר למדעי המוח, אשר סיימו שתי שנות לימודים מלאות או 3 שנים במסלול "הנדסה ביו-רפואית-ביולוגיה". הציונים הנדרשים: בתכניות "ביולוגיה ובלשנות בהדגש מדעי המוח" ו"ביולוגיה ופסיכולוגיה בהדגש מדעי המוח" ממוצע הציונים המשוקלל הינו 90 לפחות; בתכנית "הנדסה ביו-רפואית-ביולוגיה בהדגש מדעי המוח" הציון הממוצע בהנדסה ביו-רפואית יהיה גבוה מ 85 והציון הממוצע בביולוגיה יהיה גבוה מ 90; בתכנית "פסיכולוגיה ומדעי המחשב בהדגש מדעי המוח" הציון הממוצע במדעי המחשב יהיה גבוה מ 85 והציון הממוצע בפסיכולוגיה יהיה גבוה מ 90.

הליך הגשת המועמדות:

תלמידים המעוניינים להגיש מועמדות לתכנית יבצעו רישום מקוון דרך אתר הרישום של האוניברסיטה ויצרפו לרישום את המסמכים על פי הנדרש באתר

במקביל לרישום באתר יש להגיש למזכירות בית הספר את המסמכים הבאים במייל ובעותק מודפס:

 1. טופס הגשת מועמדות, כולל הצהרת כוונות ובצירוף תמונת פספורט לחץ להורדת הקובץ
 2. קורות חיים כקובץ נפרד
 3. כתובות מייל של שני ממליצים (בתוך טופס הגשת המועמדות).
 4. גיליונות ציונים עדכניים + תעודת "בוגר" או אישור זכאות לתואר" מקוריים או העתק נאמן למקור מהמוסד בו למדו
 5. מצגת  power point (כמפורט בטופס הגשת המועמדות) – תועבר במייל בלבד.

את כל החומר יש לשלוח בדואר אלקטרוני לכתובת:  ruthiw@tauex.tau.ac.il

בנוסף יש להביא עותק מודפס של המסמכים (למעט המצגת) לכתובת: אוניברסיטת תל אביב, בניין ווב, קומה 5, חדר 514  ב

לאחר הערכה וסינון ראשוני - חלק מהמועמדים/ות יוזמנו לראיון עם ועדת הקבלה.

הוועדה תבחן את הידע שרכש/ה המועמד/ת במהלך לימודים קודמים, את יכולתו/ה להתמודד עם שאלות הדורשות חשיבה יצירתית, יכולת אנליטית, הבנת עקרונות בסיסיים של שיטות מחקר ונושאי עניין כפי שהוגדרו על-ידו/ה. משך הראיון הוא כ -10 דקות.

ההרשמה תיסגר ב- 30.4.2020 ומועמדים בעלי רקע ונתונים מתאימים יזומנו לראיון קבלה. מועמדים שלא יגישו את כל המסמכים הנדרשים במייל ובעותק מודפס עד למועד זה, מועמדותם לא תועבר לדיון.

מלגות מחיה

סטודנטים בתכנית יקבלו מלגת קיום מוגדלת למשך כל תקופת הלימודים הרשמית (שנתיים). המשך המלגה משנה לשנה יהיה מותנה בדו"ח התקדמות, אשר יוצג על ידי הסטודנט ומכתב המלצה מן המנחה. וועדת המאסטר תהיה ממונה על חלוקת המלגות.

ראיונות הקבלה

זימונים לראיונות יישלחו במייל בלבד. הראיונות עם ועדת הקבלה יתקיימו בין התאריכים 5.5.2020 ל 26.5.2020. תשובות תישלחנה למועמדים עד סוף יוני 2020.

רוטציות

במהלך השנה הראשונה במסלול לתואר שני ניתנת לסטודנט האפשרות לבצע 2 רוטציות בנות 3 חודשים כל אחת במעבדות העוסקות בתחומים או בשאלות מחקר שונות.

משך הלימודים

תוכנית הלימוד נמשכת שנתיים.